Başlıksız Belge


 

15 Temmuz...
15 Temmuz Şehitlerimizi Saygı ve Minnetle Anıyoruz.     
Hastanemize...
Hastanemize askeri personel olmak için rapor almak isteyen öğrenciler hastanemizin ek binası Andiçen
Kanser Tedavisi...
KANSER TEDAVİSİ ARTIK ÜCRETSİZ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kanser tedavisi, cerrahisi
Hastanemiz...
Hastanemizin kliniklerinde kütüphane, çok yakında hastalarımızın ve refakatçilerin hizmetine
Multidisipliner...
Hastanemiz Dr. Korkut Akoğuz Konferans Salonunda "Multidisipliner Üroonkoloji Sempozyumu" düzenle
Hastanemiz Dr....
Hastanemiz Dr. Korkut Akoğuz Konferans Salonu’nda “Ankara Sağlık Hukuku Günleri Sempozyumu”
Ankara İl Vali...
Ankara İl Vali Yardımcısı Bilal BOZDEMİR, Ankara İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Özkan ÜNAL,
Hastanemizde...
Hastanemizde bayramlaşma töreni Prof. Dr. Korkut AKOĞUZ konferans salonunda gerçekleştirildi. Tören
20 Haziran 2018...
20 Haziran 2018 Saat: 10.00’da Hastanemiz Dr. Korkut Akoğuz Konferans Salonu’nda “Ankara Sağlık
Hastanemizde...
Hastanemizde Dahiliye Yoğun Bakım Kliniğimiz hizmete açılmıştır. Açılışa; Prof. Dr. Özkan

 

Nöroendovasküler cerrahi, klasik açık cerrahi yerine, teknolojik üç boyutlu görüntüleme teknikleri kılavuzluğunda Anevrizma adı verilen beyin damarlarında baloncuk oluşumu ile inmeye yol açan Karotis arter hastalığı denilen ve halk arasında şah damarı tıkanıklığı olarak bilinen hastalıkların tedavisinde kullanılan kapalı yöntemdir. Çoğu zaman lokal anestezi ile kasıktan girilerek damarın içinden beyin ve beyni besleyen ana damarlara kadar gidilip damarlardaki problemlerin tedavisi bu yöntemle yapılmaktadır. 

Beyin damarlarında baloncuk oluşması yani anevrizma tanısı önemlidir. Beyin kanamasına yol açtıklarında büyük oranda ölümcül olurlar. Bu sebebten dolayı tanı konulur konulmaz müdahale şarttır. Hem kapalı ameliyat dediğimiz endovasküler girişim ile hemde açık cerrahi ile tedavi edilirler. Açık cerrahi yöntemde kafatası açılarak anevrizmanın yerleştiği damar bulunup, boynuna metal bir klip konularak anevrizmanın damar ile bağlantısı kesilir. Kapalı ameliyat ise kafatası açılmadan, kasıktan girilerek damar içinden beyin damarlarının içine özel kateterler ile girilip coil dediğimiz metal sarmalların baloncuğa doldurulması ile yapılan bir yöntemdir. Tabi bu uygulamaların birkaç çeşidi vardır. Günümüzde kapalı ameliyat yöntemleri, beyin anevrizma tedavisinde ilk tıbbi seçenek haline gelmiştir. Çok riskli olarak kabul edilen anevrizmalar bile günümüzde gelişen kapalı ameliyat yöntemleri ile başarı ile tedavi edilmektedir. Kapalı anevrizma cerrahisinde hasta daha kısa sürede taburcu edilebilmekte, işlem sonrası yara izi olmadan normal yaşama daha kısa sürede dönebilmektedir

Beyin damarlarındaki baloncuk hastalığı dışında inmeye sebeb olan karotis arter hastalığı olarak adlandırdığımız hastalığın hem acil hem de uzun süreli tedavisinde de bu kasıktan girilerek kapalı yöntem ile amaliyatları yapmaktayız. Bildiğimiz gibi boynumuzun her iki yanında birer tane olarak yerleşmiş olan halk arasındaki adıyla ‘Şah damarı’ diye bilinen ana karotis arterlerimiz vardır. Bu damarların içinde plak adı verilen yağ tabakası nedeni ile tıkanıklar oluşmakta ve bu yüzden beyin kanlanması azaldığı için ölüm, felç gibi ağır tablolar gelişebilmektedir. Eğer beyne giden kan akımı birkaç dakikadan fazla kesintiye uğrarsa beyin hücreleri ölmeye başlar. Bu durumda erken tanı konulursa ilk 6 saatte müdahale edilmesi gerekir. Ancak bazen acil olmasa da uzun dönemli etkiler görülebilir ve bu tıkanıklıklar kan sulandırıcı ilaçlar ile açılamayabilir. İşte bu durumda stent dediğimiz kasıktan girilerek damar içine yerleştirilen ve kan akımını sağlayan özel aletler kapalı ameliyat yöntemleri ile uygulanmaktadır. Genellikle hastalar birgün yattıktan sonra taburcu olmaktadır.

Kliniğimizde bu uygulamalar sayesinde ülkemizin birçok yerinde hastalarımız şifa bulmuştur. 

Tedavi edilen hastalıklar:

Beyin Damar Anevrizması (baloncuk)

Beyin damarında arteriyovenöz malformasyon (yumak)

Beyin damarlarında fistül

 Embolizasyon (Tümör ameliyatları öncesi damar tıkama)

  İnme, ani gelişen felç hali 

 

Başlıksız Belge
MHRS Randevu
MHRS Randevu
MHRS Randevu
MHRS Randevu
MHRS Randevu
Başlıksız Belge
Yemek Listesi
Yemek Listesi
Doktor Çalışma Listesi
Onkoloji Sosyal
EORTC
Ankara İli 3. Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği
Sağlıkta Kalite
Tubitak Ulakbim Ekual
Satın Alma Birimi
E-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi