Başlıksız Belge


Tıbbi Mikrobiyoloji

MİKROBİYOLOJİ LABORATUVARI

       Mikrobiyoloji Laboratuvarı, 4 uzman hekim, 14 laboratuvar teknisyeni kadrosu ile hizmet vermektedir. Laboratuvarımızda ayda yaklaşık 48 bin test çalışılmaktadır. Laboratuvarımıza ait 3 adet mikroeliza, 2 adet hemogram, 1 adet sedimantasyon, 1 adet PCR, 1 adet kan kültür cihazı ve 1 adet tam otomatik bakteri tanımlama cihazı bulunmaktadır. Laboratuvarımızda Eliza, tam kan (hemogram, sedimantasyon, kanama zamanı, kültür – antibiyogram, RT – PCR, otoantikorlar, galaktomannan, clostridium toxin, parazitolojik inceleme gibi testler çalışılmaktadır.

Hastaların tetkik vermeden önce dikkat etmesi gereken hususlar;

  1. Hastaların kan / serumla ilgili testlerden önce aç gelmeleri (10 – 12 saat) gerekmektedir.
  2. Her türlü kültür örneğinin usulüne uygun olarak doğru zamanda, doğru şekilde, doğru steril kaplara alınması gerekmektedir. Örneğin idrar kültürü için orta akım idrarı gereklidir.

       Hemogram ve sedimantasyon test sonuçları aynı gün verilmekte olup eliza testleri bir gün sonra verilmektedir. Test sonuçları hastanın muayene olduğu polikliniğe otomasyon üzerinden ulaşır.

       Kültür testleri 24 – 72 saat arasında sonuçlanır. Kültür sonuçları hastanın muayene olduğu polikliniğe otomasyon üzerinden ulaşır.

BÖLÜM HEKİMLERİ;

Uz. Dr. Ece BİLEN DİRİM
Mikrobiyoloji Laboratuvarı Sorumlu Hekimi
Uz. Dr. Müfide ÇİMENTEPE SERTER
Mikrobiyoloji Uzmanı
Uz. Dr. Ayla YENİGÜN
Mikrobiyoloji Uzmanı
Uz. Dr. Gülkan SOLGUN
Mikrobiyoloji Uzmanı

MİKROBİYOLOJİ LABORATUVARI İLETİŞİM                    : 312 336 09 09 / 4631 - 4632