Başlıksız Belge


ORGAN ve DOKU BAĞIŞI KOORDİNATÖRLÜĞÜ

ORGAN NAKLİ NEDİR? 

Tedavisi mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle görev yapamayacak derecede hasar gören organların yerine, canlı veya ölüden alınan sağlam organın, cerrahi işlem sonrası hastaya transfer edilerek hastanın tedavi edilmesidir.

 ORGAN BAĞIŞI NEDİR?

Kişi hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesidir. 

 KİMLER ORGAN BAĞIŞI YAPABİLİR?

1979 tarih ve 2238 sayılı yasa gereği organ bağışı yapabilmesi için 18 yaşını doldurmuş olmak ve bu dileğin iki tanık huzurunda sözlü olarak yapılması, ayrıca bunun bir hekim tarafından tasdik edilmesi yeterli olacaktır.

 HANGİ ORGAN ve DOKULAR BAĞIŞLANABİLİR?

Sağlıklı her organ bağışlanabilir.

Ülkemizde;

  • Kalp
  • Akciğer
  • Böbrek
  • Karaciğer
  • Pankreas ve pankreas adacık
  • Kalp kapağı
  • Gözün kornea tabakası
  • Kemik iliği

 ORGAN BAĞIŞI NERELERE YAPILIR?

Sağlık Müdürlüklerine,

Hastanelere,

Emniyet Müdürlüklerine (Ehliyet alımı sırasında),

Organ Nakli Yapan Merkezlere,

Organ Nakli ile ilgilenen Vakıf, Dernek vb. kuruluşlara organ bağışı işlemi yapılabilir.

 DİNİ AÇIDAN ORGAN BAĞIŞI

Diyanet İşleri Başkanlığının Din İşleri Yüksek Kurulu 06.03.1980 tarih ve 396 / 13 sayılı kararı ile organ naklinin caiz olduğunu bildirmiştir. Kuran-ı kerimde de mealen “kim bir inana hayat verirse onun tüm insanlara hayat vermişçesine sevap kazanacağı” beyan olunmaktadır (Maide Suresi, Ayet 32).

NASIL ORGAN BAĞIŞCISI OLABİLİRİM?

18 yaşını aşmış, akıl ruh sağlığı yerinde, mümeyyiz olan herkes organ bağışında bulunabilir. Bağış yapılabilecek yerler; tüm devlet hastaneleri, özel hastaneler, sağlık ocakları, sağlık müdürlükleridir. Prosedür olarak bir form doldurulup organ bağış kartınız veriliyor. Beş dakikalık bir işlem diyebiliriz. Yapılan organ bağışları o hastanenin yetkili kişisi tarafından internet üzerinden SAĞLIK BAKANLIĞININ ORGAN VE DOKU BAĞIŞI BİLGİ SİSTEMİNE girilir. Bakanlık yetkilileri dışında kimsenin bu bilgileri görmeye yetkisi yoktur. Kartınızın üzerinde bulunan bilgiler de organ alımı için hiçbir zaman yeterli değildir. Organ bağışı ve nakli hizmetleri 1979 yılında yürürlüğe giren 2238 sayılı Organ ve Doku alınması, aşılanması, saklanması ve nakli hakkındaki kanun sınırları içinde yürütülür.

 BAĞIŞLANAN HER ORGAN YAŞAMA TUTUNAN BİR İNSANDIR.

 ORGAN ve DOKU BAĞIŞI KOORDİNATÖRLÜĞÜ İLETİŞİM      : 312 336 09 09 / 4848

ORGAN BEKLEYEN HASTA SAYISI

BöbrekKalpKaraciğerAkciğerİnce BarsakKalp KapağıPankreasKornea
22.278 633 2.244 51 5 3 266 2.716