Başlıksız Belge


Ankara İl Sağlık...
Ankara İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet GÜLÜM, Bilkent Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı
Andicen Toplum...
Andicen Toplum Ruh Sağlığı Merkezi olarak hastalarımızın sanat terapisinde yaptıkları
Sağlıklı ve Mutlu...
   Sağlıklı ve Mutlu Bir Bayram Geçirmeniz Dileğiyle "Ramazan Bayramımız Mübarek Olsun"
Hastanemizde...
Hastanemizde “Geleneksel  Bayramlaşma Töreni” gerçekleştirildi. Tören sonunda Başhekimimiz
19 Mayıs...
19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun !   19 Mayıs 1919 Mustafa
13-17 Mayıs...
13-17 Mayıs Hemşirelik Haftası etkinlikleri kapsamında “Hasta Hemşire Buluşması” düzenle
13-17 Mayıs...
13-17 Mayıs Hemşirelik Haftası kapsamında “Nefes Terapisi” etkinliği Hacettepe Üniversitesi
Hastanemiz...
Hastanemiz personelleri ve yakınlarının katılımlarıyla, dualar eşliğinde “Geleneksel İftar
13-17 Mayıs...
13-17 Mayıs Hemşirelik Haftası etkinlikleri kapsamında “II. Onkoloji Hemşireliği Sempozyumu”
13 Mayıs 2019...
13 Mayıs 2019 Saat:13.00’ te hastanemiz Dr. Korkut AKOĞUZ Konferans Salonu’nda “II. Onkoloji

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun !

 

19 Mayıs 1919 Mustafa Kemal Paşa’nın İstanbul’dan Bandırma vapuru ile milli mücadeleyi başlatmak için Samsun’a geldiği gündür.
Her yıl 19 Mayıs günü Gençlik ve Spor Bayramı olarak yurdun her yanında törenlerle kutlanır.
1914′de başlayan Birinci Dünya Savaşı öncesi Avrupa’nın belli başlı ülkeleri ikiye ayrılır. Osmanlı ordusu ile bu savaş¬ta birlikte olanlar yenilince Osmanlı’da yenilmiş sayılır. Savaş sonunda Mondros Ateşkes Antlaşması imzalanır. Buna göre Fransızlar Adana ve Hatay’a; İngilizler Urfa, Mardin ve Merzifon’a; İtalyanlar Antalya’ya yerleşirler. 15 Mayıs 1919 günü Yunanlılar İzmir’e girerler. Böylece yurdumuz paylaşılır. Ordularımız dağıtılır, İstanbul Boğazı düşman gemileri ile dolar.
Memleketin düştüğü duruma üzülen ve bir şeyler yapmak gerektiğini düşünen Mustafa Kemal ve silah arkadaşları bu kez yurdumuzu kurtarmak için Anadolu’ya geçmeye karar verirler. 16 Mayıs günü İstanbul’dan Bandırma Vapuru’na binerler. Vapur 19 Mayıs sabahı Samsun Limanına yanaşır. Vatanın bağımsızlığı için bir ışık arayan Anadolu topraklarında Kemal Paşa ve arkadaşları sevinç gösterileri ile karşılanırlar.
Burada bir hafta kalan Mustafa Kemal Paşa, 27 Mayıs günü Havza’ya gider ve çalışmalarını burada sürdürür. Mustafa Kemal Paşa, Amasya’da yayınladığı genelge ile ulusu, ülkenin bütünlüğünü, bağımsızlığını kurtarmak için birlikte çalışmaya çağırır. İstanbul Hükümeti Mustafa Kemal Paşa’nın bu çalışmalarından hoşnut değildir. Harbiye Bakanı Mustafa Kemal Paşa’yı İstanbul’a çağırır ve bunun üzerine M. Kemal Paşa padişaha telgraf çekerek askerlikten çekildiğini bildirir. Mustafa Kemal Paşa bundan böyle çalışmalarına sade bir yurttaş olarak devam eder. 4 Eylül günü Sivas’a gider. Sivas Kongresi’nde «Ya bağımsızlık, Ya ölüm» ilkesi kabul edilerek yurt düşmandan kurtarılıncaya dek savaşmaya and içerler.
Mustafa Kemal Paşa Sivas’tan sonra Ankara’ya geldi 23 Nisan 1920 günü Büyük Millet Meclisi’ni toplandı. Meclis başkanlığına seçilen Mustafa Kemal Paşa düzenli ordular kurdu. Bu ordular düşmanlarla çarpışmaya başladı. Birinci İnönü, ikinci İnönü, Sakarya ve Başkomutanlık Meydan Savaşı sonunda yurdumuz düşmanlardan kurtarıldı.

19 Mayıs 1919 Ulusal Kurtuluş Savaşımızın başladığı gündür. Bugün aynı zamanda Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’mızdır.
Atatürk bir söyleşi sırasında : «Ben 19 Mayıs’ta doğdum» demiştir. 19 Mayıs bir yandan Ulusal Kurtuluş Savaşımızın başlangıcı öte yandan ülkemizin kurtarıcısı, devletimizin kurucusu Atatürk’ün doğum yıldönümü olarak törenlerle kutlanır.

Başlıksız Belge
MHRS Randevu
MHRS Randevu
MHRS Randevu
onkoloji laboratuvar sonuç
MHRS Randevu
Başlıksız Belge
Yemek Listesi
Yemek Listesi
Doktor Çalışma Listesi
Onkoloji Sosyal
EORTC
Ankara İli 3. Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği
Sağlıkta Kalite
Tubitak Ulakbim Ekual
Satın Alma Birimi
E-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi